Funkcje bibliotek w Polsce

Na terenie Polski działa mnóstwo rozmaitych punktów bibliotecznych, czytelni z prawdziwego zdarzenia, jak również i wielorakich placówek nastawionych zwłaszcza na szerzenie zamiłowania do literatury oraz zainteresowania kulturalnymi wydarzeniami i elementami wiedzy o społeczeństwie. Wśród tego rodzaju instytucji w naszym kraju, warto wyszczególnić między innymi biblioteki udostępniające zgromadzony dorobek naukowy, jak także placówki, które koncentrują się raczej wyłącznie na jego gromadzeniu.
Trzeba także wspomnieć o tym, że na tle rozlicznych innych środowisk bibliotecznych, współczesna biblioteka zasługująca na miano innowacyjnej, bazuje przede wszystkim na wychodzeniu naprzeciw oczekiwaniom wszystkich z niej korzystających. Nadrzędne jest w tym zakresie bowiem to, żeby biblioteka spełniała określone funkcje jakie są jej przyporządkowane.

Mowa między innymi o tym, aby biblioteka nie tylko biernie przyjmowała i kolekcjonowała zbiory książkowe, ale także żeby opierała się w swojej działalności na przygotowywaniu rozlicznych eventów o charakterze czysto kulturalnym. Niezbędne jest też zwrócenie uwagi na to, aby biblioteki uczyły. Mają szerzyć edukację oraz wprowadzać rozwijające jej uczestników i klubowiczów rozwiązania – cykle spotkań z autorami, wydarzenia muzyczne, promocje nowych tytułów, rozmaite warsztaty czy kursy. Warto wspomnieć też o tym, żeby zwrócić uwagę na fakt, iż pierwsze biblioteki funkcjonowały nawet w czasach starożytności, lecz wraz z biegiem czasu systematycznie zmieniała się ich funkcja.
Artykuł dzięki: