Podział bibliotek

Biblioteki towarzyszą człowiekowi od zarania ludzkości. Dzieje tego rodzaju placówek bibliotecznych pojawiły się przede wszystkim w okresie starożytności, kiedy to placówki w tym wydaniu cechowały się zwłaszcza prowadzeniem przez kapłanów oraz zakonników. Nieprzypadkowo to właśnie szeroko rozumiana sfera kościelna zajmowała się realizacją magazynów i przepisywaniem księgozbiorów ręcznie. Wynikało to bowiem z faktu, iż placówki biblioteczne w tym wydaniu były wówczas prowadzone jedynie przez osoby kościelne. Nie da się ukryć, iż umiejętność czytania i pisania tym bardziej stanowiła wtedy prawdziwie wysokie zdolności, których przeciętny człowiek nie miał. Z czasem zaczęto przypisywać placówkom bibliotecznym szereg innych różnorodnych funkcji i wielorakich zadań, jakie mają one realizować po to, aby w najrozleglejszym jak to możliwe wypadku – zwiększać zainteresowanie społeczeństwa kulturą i jej rozmaitymi wymiarami. Co więcej, nie zapominajmy także i o tym, że w miarę rozwoju bibliotek pojawił się specyficzny ich podział na kilka kategorii.
Do dwóch podstawowych wariantów placówek bibliotecznych jakie ujmowane są we współczesnej klasyfikacji, zaliczyć trzeba między innymi podział pod kątem udostępnianych zbiorów. Biorąc ten czynnik pod uwagę, mówi się o podziale na biblioteki wypożyczające oraz biblioteki prezencyjne. Te pierwsze chyba są oczywistymi typami placówek, te drugie z kolei opierają się nie tyle na wypożyczaniu księgozbiorów i ich udostępnianiu, co zwłaszcza na przedstawianiu swoich zapasów na zewnątrz. Wiele z dzisiaj funkcjonujących bibliotek bazuje na systemie mieszanym, czyli trochę wypożyczania, ale też i działalności stricte bibliotecznej, czytelniczej.
Artykuł dzięki: