Polskie biblioteki
Polskie biblioteki

Polskie biblioteki

Pojęcie biblioteka pochodzi z języka greckiego od słów bibliotheke, czy też biblion. Jest to w dosłownym tłumaczeniu książka, zbiornik. Ogólnie rzecz biorąc, według powszechnie znanej definicji, jako placówki biblioteczne określa się różnorodne rodzaje instytucji kultury, które opierają się w swojej działalności na informowaniu czytelników, edukowaniu, ale także i przede wszystkim na udostępnianiu różnorodnych materiałów bibliotecznych. W grę wchodzą tu zarówno literackie księgozbiory związane z językiem polskim, jak także i pozycje literatury obcej. Gdyby nie punkty biblioteczne, nie byłoby możliwości gromadzenia oraz przechowywania tak pokaźnych księgozbiorów.

Na zdjęciu znajduje się osoba w bibliotece z książkami zamiat głowy
Placówki biblioteczne działają na bardzo szeroką skalę, co wiąże się z faktem, że istnieje podział bibliotek na dwa podstawowe jej rodzaje i kategorie – placówki prywatne oraz publiczne. To, w jaki sposób działają współczesne biblioteki jest natomiast regulowane w oparciu o ustawę z roku 1997, a dokładniej z czerwca tego roku kiedy to wprowadzono w ogóle formalnie punkty biblioteczne mające stanowić zbiory książek. Zgodnie z tym dokumentem wiążącym, jako bibliotekę określa się miejsce przechowywania i magazynowania dóbr narodowych, które mają mieć na celu zapewnienie przetrwania dziedzictwa narodowego.

Czytanie książek

Placówki biblioteczne organizują naukę oraz szerzą zainteresowanie nie tylko literaturą, ale również i wielorakimi innymi przejawami szeroko dziś rozumianej kultury w wymiarze zarówno krajowym, jak i światowym. Tradycyjne formy księgozbiorów bibliotecznych wykazują mocne powiązanie z nośnikami fizycznymi. Mowa także o dostępności materiałów cyfrowych. Są one przechowywane wówczas w tak zwanych bibliotekach cyfrowych.
Artykuł dzięki: