Gręboszów – część I
Gręboszów – część I

Gręboszów – część I

Czy słyszałeś kiedykolwiek o miejscowości określanej mianem Gręboszów? Niby mniej znany obszar na geograficznej mapie świata a jednak – sporo by można było na jego temat opowiadać. I tak właśnie zrobimy w dwóch najbliższych poradnikach na niniejszym serwisie. Pierwsze główne informacje na temat Gręboszowa przekażemy w dalszych fragmentach niniejszego tekstu.
Gręboszów jest to miejscowość, która liczy przeszło czterysta mieszkańców. Informacje odnośnie dawnego Grabossow, jak to z niemieckiego określano niegdyś opisywaną gminę, pojawiły się w roku 1287. Wówczas to zaczęto także kształtować dzisiejszą nazwę Gręboszów, która z kolei pojawiła się już najbardziej zbliżona do dzisiejszej jej postaci mniej więcej na przełomie roku 1470 oraz 1480.

Warto wiedzieć, że Gręboszów bazuje jako miejscowość, która dziś pełni funkcję gminy, na nazewnictwie wywodzącym się od niegdyś używanego imienia Grebosz, czy też znanego w pisowni Grembosz. Powierzchnia Gręboszowa stanowiącego zarówno nazewnictwo wsi, jak także i całej gminy, wynosi jakieś niespełna sześć kilometrów kwadratowych i znajduje się dosłownie parę kilometrów od ujścia rzeki Dunajec do rzeki Wisły. Warto również wspomnieć, że biorąc pod uwagę ukształtowanie terenu całej tamtejszej gminy, to właśnie omawiana tu miejscowość stanowi najstarszy ośrodek z historycznego punktu widzenia. Co więcej, warto także nadmienić, że Gręboszów działa na obszarze gminy w takiej samej postaci jak dziś począwszy od stulecia trzynastego. Kiedyś była to jedynie prosta osada, która wiązała się z mocno zaludnionymi i zamieszkałymi terenami lewego krańca Wisły. Mowa tu o obszarze Starego Korczyna oraz Wiślicy, a także rejonu Opatowca.
Artykuł dzięki: