Czym jest Gminne Centrum Kultury i Czytelnictwa w Gręboszowie?

Na terenie niewielkiej miejscowości zwanej Gręboszowem, znajduje się Gminne Centrum Kultury i Czytelnictwa. Okazuje się to placówka warta uznania przede wszystkim z tego względu, że prowadzona przez nią działalność jest na tyle wszechstronna, że łączy ona w sobie aspekty życia kulturalnego, społecznego oraz religijnego zarazem, a przynajmniej tak było jeszcze parę lat temu. Czym odznacza się GCKiCz?

Sala komputerowa w bibliotece Gręboszów
Gminne Centrum Kultury i Czytelnictwa bazuje przede wszystkim na podstawie przyjętej w dniu pierwszego stycznia 1997 roku uchwały zatwierdzonej przez Radę Gminy Gręboszów. Ponadto mowa tu o uchwale opracowanej parę dni wcześniej, dotyczącej połączenia Gminnego Centrum Kultury i Gminnej Biblioteki Publicznej. Te dwie odrębnie do tej pory działające placówki okazały się przede wszystkim zespolone w jedną placówkę zwaną Gminnym Centrum Kultury i Czytelnictwa. W ten sposób pojawiły się dwie osobne instytucje, jakie zostały zestawione w jedną większą organizację. W ten sposób powoli, już lata temu, zaczął kształtować się ośrodek współczesnego Centrum Kultury i Czytelnictwa.

Zespół pracuje nad projektem w czytelni Gręboszów

Przez lata zmieniali się także kierownicy, od Leszka Łazarza, przez Danutę Wątrobę czy Wiesława Mikuła. Dzisiaj nie jest łatwo wspomnieć o tym, jaka była data powstania Centrum ale prawdopodobnie było to właśnie w momencie wyżej wspomnianego połączenia obu placówek. Nie zapominajmy również i o tym, że w ramach Centrum działa na szeroką skalę Gminna Biblioteka Publiczna. Jeszcze parę wieków temu z kolei działała tam biblioteka Bractwa świętej Anny. Mieściła się ona w budynku jaki stworzony został w roku 1935.
Artykuł dzięki: