Gminne Centrum Kultury i Czytelnictwa w Gręboszowie – jak powstawało?

Charakteryzując w niniejszym serwisie jedną z malowniczych niewielkich geograficznie i powierzchniowo miejscowości zwanych Gręboszowem, koniecznie trzeba wspomnieć nieco o znajdującym się na tym terenie Gminnym Centrum Kultury i Czytelnictwa. Jak ten obiekt powstawał krok po kroku i czym się odznacza? Jakiego typu działalność jest w nim prowadzona? Na czym bazuje i w czym tkwi jest charakterystyczna cecha przesądzająca o tym, że ta placówka ulokowana w Gręboszowie uchodzi za jedną z najpowszechniejszych w swojej kategorii, mimo faktu, iż znajduje się na terenie mało popularnym?

Stosy książek zalegają korytarz i regały
Jeżeli mowa o działalności kulturalnej na obszarze terytorium Gręboszowa, trzeba dodać, iż niegdyś był to jeden z głównych w tym regionie ośrodków opierających się na kształtowaniu kultury w cały rejonie nie tylko Gręboszowa. Do najpowszechniejszych zalicza się zwłaszcza fakt, że życie społeczne możliwe było właśnie dzięki funkcjonowaniu tytułowego Gminnego Centrum Kultury i Czytelnictwa. Poprzez tenże ośrodek, między innymi, bo również przez parafię, doszło do sytuacji, kiedy to życie społeczne ludności było przenikające się jednocześnie z tamtejszym życiem kulturalnym oraz sferą religijną. Dodatkowo trzeba także wspomnieć, że równocześnie mniej więcej powstawać zaczęła szkoła, która prowadzona była przez tamtejszą parafię, ale także pomagało jej w tym Centrum wyżej wspomniane. Zmiany pojawiły się mniej więcej w dwudziestym stuleciu, co wynikało z faktu, że wykrystalizował się nowoczesny model kultury wiejskiej i w bardzo dużym stopniu przyczynił się do tego Jakub Bojko.
Artykuł dzięki: