Gręboszów – część II
Gręboszów – część II

Gręboszów – część II

Gręboszów to miejscowość, która po raz pierwszy pojawiła się w roku 1287. Stała się ona popularna od samego początku, ponieważ prawdopodobnie zarówno wieś, jak i kościół parafialny, który się tam znajduje czyli pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny działały dużo wcześniej. Niemniej jednak sama parafia była przynależna do dekanatu bolesławskiego. Niemniej jednak w pierwszej połowie czternastego stulecia było tam przeszło czterysta zgromadzonych wiernych. Wystarczył rok później, żeby liczba mieszkańców zwiększyła się o sto kolejnych osób.
Parafia gręboszowska była składową dekanatu bolesławskiego. W pierwszej połowie czternastego wieku była to jedna z najbardziej obleganych parafii w ogóle. Przez kolejne lata, w zasadzie cały wiek, systematycznie rozwijała się, a także liczyła w końcówce osiemnastego stulecia przeszło tysiąc dwieście regularnie gromadzących się wiernych. W głównej mierze były to rodziny żydowskie, ale nie tylko. Ponadto, warto też wspomnieć, że jako parafia gręboszowska zaliczały się Kozłów, Wola Gręboszowska, Karsy z Wolą Karską oraz Lubiczko. Ponadto, między szesnastym a siedemnastym stuleciem pojawiły się też Wola Żelichowska oraz Świnia Wola i Zawierzbie.

Gręboszów widok na osiedle Grzybek

 

W wieku osiemnastym natomiast obszar poszerzono o Zapasternicze. Pierwszy obiekt drewniany pełniący funkcję tamtejszego kościoła pojawił się tam prawdopodobnie między czternastym a połową czternastego stulecia. Wówczas parafia i cała wieś bardzo dobrze prosperowały i funkcjonowały na geograficznej mapie świata. Warto także nadmienić, że zgodnie z tymi danymi statystycznymi, szacuje się, iż wieś musiała już istnieć w minimum połowie trzynastego wieku. Miało to miejsce po najazdach mongolsko-tatarskich. Co więcej, była to wyłącznie parafia w Starym Korczynie oraz w Wiślicy.
Artykuł dzięki: